ویژگی های طبیعی وانسانی آفریقا

فروردین ۲۹ام, ۱۳۹۷ | نوشته‌شده به دست سرگروه آموزشی درس مطالعات اجتماعی دوره اول متوسطه در مطالب جغرافیایی | مطالعات پایه هشتم - (دیدگاه‌ها برای ویژگی های طبیعی وانسانی آفریقا بسته هستند)
پاورپوینت درس۲۲مطالعات اجتماعی پایه هشتم
ویژگی های طبیعی وانسانی آفریقا

رشته کوه های ایران کدامند؟

اسفند ۱ام, ۱۳۹۶ | نوشته‌شده به دست سرگروه آموزشی درس مطالعات اجتماعی دوره اول متوسطه در مطالب جغرافیایی - (دیدگاه‌ها برای رشته کوه های ایران کدامند؟ بسته هستند)

رشته کوه های ایران کدامند؟

رشته کوه های ایران

 

حدود ۵۵ درصد سطح ایران را کوه فراگرفته و ۴۵ درصد آن را جلگه ها و دشت های پهناور و دریاچه ها و هامون ها (بیابان ها) و نمکزارهای متعدد زیرپوشش قرار داده اند. کوه های ایران به چهار رشته شمالی، زاگرس، مرکزی و باختری (شرقی) تقسیم می شوند.

(بیشتر…)

فیلم آموزش طول وعرض جغرافیایی

آبان ۱۰ام, ۱۳۹۶ | نوشته‌شده به دست سرگروه آموزشی درس مطالعات اجتماعی دوره اول متوسطه در مطالب جغرافیایی - (دیدگاه‌ها برای فیلم آموزش طول وعرض جغرافیایی بسته هستند)

فیلم آموزش طول وعرض جغرافیایی

فیلم آموزش طول وعرض جغرافیایی وساعت ها باکیفیتHD دبیرخانه کشوری مطالعات اجتماعی

(بیشتر…)

مشخصات سیارات منظومه شمسی

مهر ۱۷ام, ۱۳۹۴ | نوشته‌شده به دست سرگروه آموزشی درس مطالعات اجتماعی دوره اول متوسطه در مطالب جغرافیایی - (دیدگاه‌ها برای مشخصات سیارات منظومه شمسی بسته هستند)

مشخصات سیارات منظومه شمسی :

منظومه شمسی در کهکشان راه شیری قرار گرفته است . نه سیاره عطارد ، زهره ، زمین ، مرّیخ ، مشتری ، زحل ، اورانوس ، نپتون و پلوتون همراه‌ با خورشید ،منظومهشمسی را تشکیل می دهند . ترتیب قرار گرفتن آنها به این صورت است که زمین بین زهره و مریخ واقع شده ، پلوتون دورترین سیاره منظومه شمسی از خورشید و عطارد نزدیک ترین سیاره به خورشید است .

(بیشتر…)

جواب فعالیتهای جغرافیای پایه ۹

مهر ۱ام, ۱۳۹۴ | نوشته‌شده به دست سرگروه آموزشی درس مطالعات اجتماعی دوره اول متوسطه در مطالب جغرافیایی | نمونه سوالات - (دیدگاه‌ها برای جواب فعالیتهای جغرافیای پایه ۹ بسته هستند)

برای دسترسی بیشتر همکاران گرامی پاسخ فعالیتهای بخش  جغرافیا در ادامه مطلب قرار داده شده  امید است که مفید واقع گردد
(بیشتر…)

                   درس اول

 

 

 

             درس ۲ و۳

 

 

 

                         درس ۴

 

 

 

                 درس ۵و ۶

تجارت عاج در کنگو                              تخریب جنگل های آمازون

 

مختصات جغرافیای استان سیستان و بلوچستان

اسفند ۴ام, ۱۳۹۳ | نوشته‌شده به دست سرگروه آموزشی درس مطالعات اجتماعی دوره اول متوسطه در مطالب جغرافیایی - (دیدگاه‌ها برای مختصات جغرافیای استان سیستان و بلوچستان بسته هستند)

                                                                                                                                           

 استان سیستان و بلوچستان بین ۲۵ درجه و ۳ دقیقه تا ۳۱ درجه و ۲۸ دقیقه عرض شمالی و ۵۸ درجه و ۴۷ دقیقه تا ۶۳ درجه و ۱۹ دقیقه طول شرقی در جنوب شرقی ایران قرار دارد . وسعت آن ۱۸۷۰۵۲ کیلومتر مربع بوده و متجاوز از ۴/۱۱ درصد از مساحت کل کشور را به خود اختصاص داده است . حدود ۱۵۱۹۷ کیلومتر مربع مربوط به سیستان و ۱۷۲۳۰۵ کیلومتر مربع مربوط به بلوچستان است. سیستان و بلوچستان ۱۱۰۰ کیلومتر مرز با کشورهای پاکستان و افغانستان و ۳۰۰ کیلومتر مرز آبی با دریای عمان دارد و به دلیل قرار گرفتن در موقعیت راهبردی و ترانزیتی از اهمیت فراوانی برخوردار است به ویژه بندر چابهار که تنها بندر اقیانوسی ایران و آسانترین و بهترین راه دسترسی کشورهای آسیای میانه به آبهای آزاد است.  

نقشه جدید استان سیستان و بلوچستان و تعداد شهرستانهای این استان

دی ۲۰ام, ۱۳۹۳ | نوشته‌شده به دست سرگروه آموزشی درس مطالعات اجتماعی دوره اول متوسطه در مطالب جغرافیایی - (دیدگاه‌ها برای نقشه جدید استان سیستان و بلوچستان و تعداد شهرستانهای این استان بسته هستند)

     

 

 

71536772844123593671.jpg

 

 

 

38010914052830332223.jpg

 

 

 

بیاییم با ابرها بیشتر آشنا بشیم

دی ۲۰ام, ۱۳۹۳ | نوشته‌شده به دست سرگروه آموزشی درس مطالعات اجتماعی دوره اول متوسطه در مطالب جغرافیایی - (دیدگاه‌ها برای بیاییم با ابرها بیشتر آشنا بشیم بسته هستند)


ابر چیست؟

 

 

تصویر

 

تصویر

تصویر

 

آیا  ما همیشه ابرها رو سفید میبینیم کمی فکر کن …

..

.

.

.

.

.

.

 

.

.

.اول یه توضیحی میدم درباره ی اینکه اصلا چرا ابرها سفید دیده میشن:
زمانی که تمام طول موج ها به چشم ما برخورد میکنن ما اون چیز رو به رنگ سفید میبینیم.خود خورشید رو میشه برای این نمونه مثال زد.ما نور خورشید رو به صورت سفید رنگ میبینیم.خب این نور خورشید وقتی که از ابرها عبور می‌کنه کم و بیش به یک اندازه، توسط قطرات بسیار ریز آب موجود در ابرها پراکنده و متفرق می‌شه.وقتی ابرها نور خورشید رو در آسمان پراکنده میکنن ما میتونیم تمام طول موج های مرئی رو ببینیم و در نتیجه باعث سفید دیده شدن ابرها میشه درست مثل خود نور خورشید.
البته شاید دلایل دیگه ای هم وجود داشته باشه
.

 

 

ولی ما هم همیشه ابرها رو سفید نمیبینیم موقع طلوع خورشید زرد یا نارنجی کمرنگن بعد تا نزدیکی غروب سفید یا سفید رو به دودین بعد نزدیک غروب که میشه آبی تیره دیده میشن بعد کم کم سورمه ای میشن تا هوا تاریک بشه بعدش دوباره خاکستری تیره میشن و بعدش سفید یا دودی دیده میشن…

 

 

 

به گروه های آموزشی سیستان و بلوچستان خوش آمدید. این نخستین نوشته‌‌ی شماست. می‌توانید آن‌را ویرایش یا پاک کنید و پس از آن وبلاگ نویسی را آغاز کنید!