محتوای الکترونیکی

آذر ۵ام, ۱۳۹۴ | نوشته‌شده به دست سرگروه آموزشی درس مطالعات اجتماعی دوره اول متوسطه در بخشنامه ها - (دیدگاه‌ها برای محتوای الکترونیکی بسته هستند)

با توجه به سیاستهای تدوین شده در سند تحول بنیادین و برنامه درس ملی ایران و در راستای برنامه عملیاتی پایگاه کشوری درس مطالعات جشنواره پدیداورندگان محتوای الکترونیک دبیران مطالعات برگزار می شود.

بر طبق دستورالعمل صادره تهیه محتوای الکترویک فصل هشتم  پایه هشتم  به استان سیستان و بلوچستان واگذار شده است.لذا از همکاران محترم تقاضا می شودجهت شرکت در جشنواره با توجه به فایل ارسالی در ذیل اقدام فرمایند.

برای دریافت فایل کلیک کنید.

تحلیل و بررسی کتاب مطالعات اجتماعی

مهر ۲۹ام, ۱۳۹۴ | نوشته‌شده به دست سرگروه آموزشی درس مطالعات اجتماعی دوره اول متوسطه در بخشنامه ها - (دیدگاه‌ها برای تحلیل و بررسی کتاب مطالعات اجتماعی بسته هستند)

موضوع : تحلیل و بررسی کتاب مطالعات اجتماعی
با سلام واحترام
در راستای برنامه عملیاتی گروه آموزشی درس مطالعات اجتماعی ، بدین وسیله تعداد یک برگ فرم پیشنهادی تحلیل وبررسی کتاب مطالعات اجتماعی پایه نهم به پیوست ارسال می گردد شایسته است ضمن اطلاع رسانی در این خصوص نسبت به تحلیل و بررسی کتاب مذکور با محوریت سرگروه محترم آن شهرستان /منطقه اقدام و نظرات همکاران را بر اساس فرم مربوطه به صورت فایل word درقالب لوح فشرده حداکثر تا مورخ ۱۵/۹/۹۴ به این اداره کل ارسال نمایند.

(بیشتر…)

برنامه عملیاتی

مهر ۲۹ام, ۱۳۹۴ | نوشته‌شده به دست سرگروه آموزشی درس مطالعات اجتماعی دوره اول متوسطه در بخشنامه ها - (دیدگاه‌ها برای برنامه عملیاتی بسته هستند)

برنامه عملیاتی گروه آموزشی درس : مطالعات اجتماعی دوره ی متوسطه اول در سال تحصیلی : ۹۵ – ۹۴ استان : سیستان و بلوچستان

(بیشتر…)

                                                                                             
  بارم بندی نوبت اول ودوم مطالعات اجتماعی پایه هفتم وهشتم

باعرض سلام وخسته نباشید خدمت سرگروه ها ودبیران محترم مطالعات اجتماعی،بارم بندی نوبت اول ودوم  ارسال می گردد.برای دریافت اینجاراکلیک نمایید.

 

                                                        

 

ارزشیابی

دی ۱۴ام, ۱۳۹۳ | نوشته‌شده به دست سرگروه آموزشی درس مطالعات اجتماعی دوره اول متوسطه در بخشنامه ها - (دیدگاه‌ها برای ارزشیابی بسته هستند)

شیوه ارزشیابی مطالعات اجتماعی پایه هفتم و هشتم مطابق با دفتر نمره جدید

جهت ارزیابی کتاب مطالعات اجتماعی پایه هفتم وهشتم و ایجاد وحدت رویه در سطح استان موارد زیر برای ثبت شاخص های آموزشی (دفتر نمره) پیشنهاد می گردد. این موارد در بازدیدهای کلاسی نیز مورد انتظار است. این شیوه ارزشیابی درسال تحصیلی جاری مورد استفاده قرار خواهد گرفت و در پایان سال با استفاده از نظر همکاران، بازبینی و اصلاح خواهد شد.

 

شاخص های دفتر نمره

نمره

عناوین

شامل

پرسش

۵

 

آزمون های کتبی و شفاهی، آزمون های کوتاه پاسخ و…

فعالیت

۱۵

تحقیق

 پرس و جوی میدانی، مصاحبه کردن، یادداشت برداری، گردآوری اطلاعات و مراجعه به منابع، تهیه گزارش بازدید علمی، مراجعه به سایت های معتبر و…

دست سازه

درست کردن مدل و ماکت، تکمیل و ترسیم نقشه و نمودار، آوردن نمونه به کلاس، طراحی پوستر، نوشتن متن، شرکت در فعالیت های اجتماعی نظیر جشن نیکوکاری همکاری با هلال احمر و …

کاربرگ های کتاب

مطابق با درس مورد تدریس

بحث و گفتگو

اظهار نظر کردن، بیان ایده ها و افکار، همفکری کردن، استدلال، طرح سوال، پاسخ یه سوالات، فهرست کردن، پیشنهاد کردن و…

 

۱-     با توجه به رویکرد جدید آموزشی و انتظارات برنامه درس ملی، از تبدیل کتاب به صرفا مجموعه ای از پرسش-پاسخ کلیشه ای و تاکید بیش از حد بر حفظ مطالب خودداری شود.

۲-     در قسمت فعالیت، در هر جلسه یکی از چهار عنوان شامل(تحقیق، دست سازه، بحث و گفتگو  یا کاربرگ) از ۱۵ نمره مورد ارزیابی قرار گیرد و برای اینکه مشخص شود کدام مورد از چهار بند فوق مورد سنجش قرار گرفته است در قسمت خلاصه ثبت فعالیت های دبیر، عنوان دقیق فعالیت با توجه به نوع فعالیت اکثریت فراگیران نوشته شود مثلا اگر دریک کلاس ۲۰ نفره ۱۵نفر از دانش آموزان تحقیق آورده اند نوشته شود تدریس تا صفحه ۵۰ و رسیدگی به تحقیق.

۳-     در صورتی دانش آموزی در یک جلسه بیش از یک مورد فعالیت انجام دهد دبیر محترم با توجه کیفیت کار، نمره یکی از فعالیت ها را ثبت نماید مثلا دانش آموزی در تحقیق (نمره۱۰) و در بحث و گفتگو(نمره۱۴) کسب کرده باشد فعالیت نمره بالاتر یعنی بحث و گفتگو(نمره۱۴) منظور گردد.

۴-     وجود نمونه هایی از چک لیست ها در دفتر نمره همکار مورد انتظار است.

۵-     نمونه هایی از چک لیست ها متعاقبا ارسال خواهد شد.

به گروه های آموزشی سیستان و بلوچستان خوش آمدید. این نخستین نوشته‌‌ی شماست. می‌توانید آن‌را ویرایش یا پاک کنید و پس از آن وبلاگ نویسی را آغاز کنید!